Ambi tour: designová & intelektuální

22. července 2020 Autor: Klára Kvitová Foto: Papelote

Pokud vás baví nejen dobré jídlo, ale i galerie, antikvariáty a sofistikované nákupy, pak si tuhle trasu dost užijete. Tipů pro vás máme tolik, že vám s přehledem vystačí na celý víkend.

Café Savoy a šlapadla na Žofíně

Na úvod se pořádně posilněte. Café Savoy je vyhlášené bohatou nabídkou snídaní, ať už to máte radši sladké, nebo slané, a navíc je to strategický výchozí bod pro vaše toulky Prahou. V atmosféře prvorepublikové kavárny se výborně najíte a zároveň naladíte na idylický den, který máte jen sami pro sebe. Volnou procházkou pak dojdete na Žofín, a pokud k tomu počasí vybízí, půjčte si šlapadlo. Město tak uvidíte z úplně jiného úhlu pohledu.

Galerie a nákupy

A teď už hurá na nákupy, ať je stihnete před obědem, byť dnes bude asi pozdní. Kousek od Žofína, v ulici Karolíny Světlé, najdete obchod s módou a designem Kurator. Pravidelně tu mívají prodejní instalace českých návrhářů, designérů a značek, tak se kochejte a vybírejte. S radostí z prvních dárků – ať už pro vaše blízké, nebo jen tak sami pro sebe – si odskočte do blízkého obchodu s kořením U Salvátora (Náprstkova 2) a poté cestou zpátky do knihkupectví a umělecké galerie Kavka (Krocínova 5).

Až se dostatečně nasytíte vší té krásy a inspirace, pokračujte do dalšího „chrámu designu“ s výmluvným názvem Czechdesign. Od jara sídlí na adrese Myslíkova 5, takže to můžete vzít buď přes nábřeží, nebo jen o trochu delší procházkou přes Národní třídu, kolem Národního divadla.

Tip: Stylové papírnictví Papelote se v červenci přestěhovalo ze Starého Města na Letnou, na adresu Milady Horákové 11, tak si průzkum jejich nového obchodu naplánujte třeba na zítřejší dopoledne.

Oběd? Brasileiro U Zelené žáby nebo Pasta Fresca

Po téhle příjemné odbočce se můžete pěšky vrátit na Staré Město a během toulek tamními uličkami zavítat třeba do Galerie Jaroslava Fragnera na Betlémském náměstí a pak se chvíli probírat poklady v „kultovních“ antikvariátech ve Valentinské, kousek od Klementina.

A taky jen pár kroků od Brasileira U Zelené žáby – nejspíš už vám dávno vyhládlo, že? Jestli milujete maso, tady si ho užijete dosytosti, a ještě je každá návštěva parádní zážitek. Máte chuť spíš na italskou kuchyni nebo čerstvou rybu? Pokračujte přes Staroměstské náměstí a po levé straně Celetné ulice uvidíte restauraci Pasta Fresca. Mimochodem, rozlévají tu skvělé prosecco po skleničce.

Siestu můžete podle chuti završit buď kávou ve Onesip Coffee v přilehlé Haštalské, nebo kvalitně načepovaným pivemLokálu Dlouhááá. A nákupem v řeznictví Naše maso, taktéž v Dlouhé ulici, ať máte i nějaké dobroty na doma. Pokud tu zrovna bude František Kšána ml., těšte se na menší řeznickou show.

Odpoledne a večer v Karlíně: Eska, Dva kohouti, letní kino

Máte pocit, že teď by to chtělo trochu pohybu? Na Rekole snadno dojedete podél řeky do Karlína. V téhle oblíbené čtvrti je nejen spousta kaváren a příjemných obchůdků, ale také Nila, pravý ráj milovníků módy, doplňků a lifestylových produktů, které jsou navíc vyrobeny s respektem k přírodě. Mají tu i biokosmetiku, varianty pro vegany a fairtrade výrobky. Během procházky Karlínem pak určitě zajděte i na Lyčkovo náměstí, tamní škola je architektonický skvost.

Kam na večeři? No jistě, do Esky. Po jídle se stavte dole v pekárně pro vyhlášený chleba a něco sladkého k snídani – je libo loupáčky, nebo spíš domácí buchty?

Nabitý den můžete spláchnout v blízkém pivovaru Dva kohouti, kde teď v létě oceníte příhodné posezení na dvorku, anebo se podívejte, co zrovna dávají v letním kině v Kasárnách Karlín.

Mohlo by vás zajímat
Jiří Franta: Žižkov, kultura a hospody

Výtvarník Jiří Franta vám vzkazuje: „Dal jsem dohromady svá oblíbená místa, kam se rád vracím a jsem pyšný, že je v Praze a okolí máme. Je to hlavně díky lidem, kteří je se zarputilostí tvoří už několik let a jdou si za svým, ať si říká kdo chce, co chce.“ Tak pojďte!

Více zde

Přejít na mapu

 

František Kšána: Do pivnic a na kolo

Načíst další článek...