Janek Rubeš: Místa, kde se můžete cítit dobře a vítáni

15. července 2020 Autor: Janek Rubeš

Za svou práci jsem si vybral, že budu lidem všech národů ukazovat Prahu svým pohledem, prostřednictvím internetových videí. Tady je pár míst, kde se nesnaží, aby se u nich návštěvníci cítili „jako doma“ – kvůli tomu přece nemusíte nikam jezdit –, ale o to, aby se cítili dobře a vítáni.

Vyšehrad
Pražský hrad je nádherný z dálky, ale na místě se nejspíš nebudete cítit nejlíp. Drahé vstupy, nesmyslné pseudokontroly, turnikety v katedrále, voda za stovku a k jídlu jen benzínkové bagety za cenu luxusní večeře. Tady si bohužel můžete připadat jedině nevítáni. 

To Vyšehrad a jeho okolí jsou pravý opak. Krásný a klidný park, bazilika, rotunda… ale hlavně úžasný výhled na Prahu. Nejlepším místem je určitě Hospůdka Na Hradbách. Pivo a párek vás vyjdou na zlomek toho, co byste nechali na Pražském hradě – mimochodem z Vyšehradu na něj máte skvostný výhled. 

A pokud na Hrad přece jen vyrazíte, zajděte si na pivo do Kuchyně na Hradčanském náměstí. Pivo tam mají stále za 49 korun, což považuji za největší úspěch své lobbistické kariéry. Tam se budete cítit vítáni a skvěle!

Ranní Praha
Líbilo by se vám vidět Prahu bez milionů turistů? Tak ten jedinečný moment jste už propásli. Ale ne tak docela. K tomu, abyste si užili prázdný Karlův most a Staroměstské náměstí, nepotřebujete globální pandemii, stačí trochu si přivstat. Kolem sedmé ráno je most dokonale prázdný a většinou to tak vydrží zhruba do desáté. Projít (nebo proběhnout) si ráno celou Královskou cestu od Prašné brány až na Hrad je zážitek, na který jen tak nezapomenete, to vám slibuju. 

Mohlo by vás zajímat
Adam Gebrian: Pasáže, chrámy a zahrady

Architekt a propagátor architektury Adam Gebrian má hlavní město prochozené jako málokdo, přesto tvrdí, že má pořád co objevovat. Provede vás svými oblíbenými pasážemi a ukáže vám místa, jejichž genius loci ho ani po dvanácti letech v Praze nepřestává okouzlovat.

Více zde

Skauťák
Levné pivo na Staromáku jen díky viru, dřív leda za 150 korun? To taky není tak docela pravda. Ano, cena piva v turistických restauracích sice za odlivu masového turismu spadla, ale ona se zase brzy vrátí do „normálu“. Pokud chcete zažít „skutečný“ normál, zajděte si do Skautského institutu. Pivo tu dostanete za 35 korun a klid, který tu na vás dýchne, je nepopsatelný. Ostatně tyto řádky píšu právě tady. Adresa je Staroměstské náměstí 1, a přesto je to krásně schované místo.

Lokál U Bílé kuželky
Tenhle podnik mi v poslední době opravdu přirostl k srdci. Ne však kvůli nejlepšímu pivu nebo kvalitě jídla a vyhlášenému (i když za mě předraženému :) smažáku, ale kvůli lidem. Těm, kteří tam pracují, i těm, co tam často chodí. Nejraději si sednu na obrubník s nohama nataženýma do ulice a pozoruju okolní šrumec. Umístění je dokonalé, za rohem od Karlova mostu a ve slepé uličce, což umožňuje práve onu „okupaci veřejného prostoru“. Znám jen jedno podobné místo, a to výčep Na stojáka v Brně na Jakubáku. Kéž by Praha měla víc takových oáz!

Přejít na mapu

 

Adam Gebrian: Pasáže, chrámy a zahrady

Načíst další článek...