Martin Žufánek: Barová turistika

6. července 2020 Autor: Martin Žufánek

Proslul svými pálenkami, a ani jeho pražská tour není nic pro abstinenty. Martin Žufánek svá doporučení pojal jako dopis. Začtěte se a vyrazte!

Tomáši, klíče od bytu máš, heslo k wi-fi je na routeru, nějaké lahve v lednici. Tady je seznam poutních míst, která bys měl v Praze navštívit. Snažil jsem se ti připravit trasu tak, abys začal hned na Hlaváku a nemusel nikam moc jezdit metrem nebo tramvají. Mimochodem, je to opravdu tramvaj, ne šalina jako v Brně.

Po příjezdu na Hlavní nádraží se v Sherwoodu dej vlevo. Po asi 200 metrech se vynoříš v ulici Politických vězňů. Na ní je místo s názvem Kantýna a tady začíná tvoje pražské dobrodružství. Kantýna je chrám masa a dobře ošetřeného piva. Dej si cokoli. Potřebuješ naplnit bříško a nastartovat spalování velkou plzní.

Nyní se vydáš směrem k Dlouhé. Na ni je kolmá ulice V Kolkovně a v ní je první bar, který navštívíš. Neboj, není brzo. V aktuální situaci se pražské bary přizpůsobily a otevírají klidně ve čtyři odpoledne, některé i dřív. Boží, co? Ten bar se jmenuje L’Fleur a je to jedno z nejlepších míst na champagne v Praze. Ještě moc není pravidlem, abys v barech dostal luxusní champagne po skleničce, tak toho koukej využít.

V podstatě za rohem je pražská koktejlová legenda Bugsy’s Bar. Posílám tě tam hlavně kvůli jejich signaturnímu gin & tonicu, který dělají z vlastního ginu. Takový gin & tonic nikde jinde nedostaneš.

V tuto chvíli počítám, že ti trochu vyhládlo, a tak projdi přes Staroměstské náměstí a pokračuj ke Karlovu mostu. Na začátku Karlovy ulice si skoč k Fat Cat. Mají tu hotdogy, burgery a další životabudiče v americkém stylu. Plus dobré pivo. Dej si malé, pokračuješ totiž dál.

Mohlo by vás zajímat
Honza Vlachynský: Požitky i památky

Honza je výraznou osobností brněnské barové scény a spolumajitelem Baru, který neexistuje, Super Panda Circus a spol. Má ovšem přehled i o té pražské. Kam vám naléhavě doporučuje zajít?

Více zde

Jen pár desítek metrů od Karlovy ulice, v Liliové, je útulné místo s delším, ale všeříkajícím názvem – Drink more than wine & coffee. Podnik se dřív jmenoval Cash Only, takhle ho možná ještě najdeš i na mapě. V novém konceptu ale zaplatíš i kartou, neboj.

Za rohem už je slavný Hemingway Bar. Tam zajdi určitě. Využij postkovidové doby bez turistů, protože ještě v únoru bys tam volné místo nenašel. Je to první pražský bar, který začal seriózně pracovat s absintem. Víc ti asi naznačovat nemusím.

Pokračuj procházkou po Karlově mostě a na jeho konci tě uvítá Lokál u Bílé kuželky. Spousta Pražáků považuje Kuželku za nejlepší Lokál ve městě. Běž zjistit, proč tomu tak je, a dej si smažák a šnyt.

Teď tě čeká výšlap k Hradu. Projdeš přes Malostranské náměstí, vyšlapeš schody, a jsi u Hradu. Ten tě moc nezajímá, nikdo a nic tam není. Ale přímo naproti němu je tvoje dnešní stopka. Kuchyň! Místo s nejlepším výhledem v Praze. Dej si cokoli k jídlu, dej si pivo, sedni na terasu, pozoruj zapadající slunce a měj se hezky.

Přejít na mapu

Martin

pálíme, tedy jsme

www.zufanek.cz

Jiří Franta: Žižkov, kultura a hospody

Načíst další článek...