Z Pohořelce do klidu Nového světa

3. srpna 2020 Autor: Simona Martínková-Racková Foto: Kubo Krížo/ Honza Zima

Projděte se zahradami Černínského paláce až do Nového světa, kde můžete zpomalit a líně bloumat. Nahlédněte do Vojenského kostela a navštivte aktuální výstavy Národní galerie v Salmovském paláci. Tam taky ochutnáte klasická jídla české šlechty v restauraci Kuchyň. K jídlu si dejte pivo na zahrádce a kochejte se výhledem na celou Prahu.

Zahrady Černínského paláce

Zahrady přiléhající k Černínskému paláci jsou od léta 2018 přístupné veřejnosti. Jsou tu fontány, kašny, vodní kaskády, a dokonce i letohrádek. 

Nový svět

Jen kousek od Hradčanského náměstí se skrývá jiný svět – Nový svět. Domečky od 14. století obývala především chudina a lidé, kteří pracovali na Hradě, a dnes tu najdete odkazy k umělcům, kteří tu žili nebo tvořili. Dojdete i na malé náměstí s roubenou chaloupkou, domem U Raka. Vlastnili ho třeba spisovatelé Arnošt Lustig a Ota Pavel. V ulici Na Náspu pak bydlel režisér Karel Kachyňa, v uličce Nový svět měl byt výtvarník Jiří Anderle, v Černínské ulici zase režisér a výtvarník Jan Švankmajer a tvořil tu také malíř Jan Zrzavý. Největší historickou hodnotu má dům U Zlatého noha. Právě tady v dobách císaře Rudolfa II. pobýval proslulý dánský hvězdář Tycho Brahe.

Národní galerie

Do časů Rudolfa II. se můžete přenést i ve Schwarzenberském paláci Národní galerie Praha. Do konce roku je tu totiž k vidění expozice Od rudolfínského umění až po baroko v Čechách. Pokud byste zatoužili po širším záběru, navštivte Šternberský palác a expozici Evropské umění od antiky do závěru baroka. A určitě prozkoumejte i web a Facebook Národní galerie – často na Hradě pořádá zajímavé akce a workshopy.

Děti se vyřádí v parku v blízkosti Pražského hradu, a to zvlášť v létě – je tu padesátimetrová strouha se stavidly, mlýnky a fontánkami. Pokud jste z toho dostali chuť pořádně se vykoupat, jděte si zaplavat na koupaliště Petynka.

Kuchyň

Na jídlo a pivo zajděte do Kuchyněrestaurace v Salmovském paláci Národní galerie Praha na Hradčanském náměstí 1. Šéfkuchař Marek Janouch tu vaří klasická česká jídla, inspirovaná někdejšími šlechtickými hostinami. Na nic nečekejte, rovnou nahlédněte do hrnců a pekáčů, vyberte si, na co máte chuť, a pak už se pohodlně usaďte a nechte se obsluhovat. Pokud je hezky, strategicky zvolte místo na zahrádce – máte z ní impozantní výhled na celou Prahu. 

Přejít na mapu

Maxim Habanec: Z Letné až do Pragovky

Načíst další článek...